Univerzitní kino Scala

Univerzitní kino Scala slouží nejenom k projekci filmů, ale je dějištěm přednášek, konferencí, festivalů a dalších kulturních a popularizačních akcí.

Významné univerzitní kino nejen pro filmové a popularizační akce

Univerzitní kino Scala má neotřelou dramaturgii – dává prostor i filmům a festivalům, na které divák v multiplexech nenarazí. Každovečerní program zajišťuje partnerská společnost Aeropolis. Filmoví tvůrci mají Scalu v oblibě a vybírají si ji pro slavnostní předpremiéry svých filmů s delegací. Pravidelnou součást programu oživují přímé přenosy z Metropolitní opery či Národního divadla v Londýně.

Masarykova univerzita v sále kina realizuje své reprezentativní akce, zejména ty, které jsou určeny širší veřejnosti a počítají s větším auditoriem. Kino Scala je pravidelným dějištěm popularizačních akcí, jako jsou Science Slam či Filmový festival Fakulty informatiky, a především konferencí, od menších až po několikadenní mezinárodní sympozia různého odborného zaměření.

Spolupráce s dalšími institucemi

Univerzitní kino Scala se stalo pravidelným dějištěm premiér dokumentů a filmů České televize, hudebních festivalů Filharmonie Brno, světové přehlídky designu Bienále Brno Moravská galerie či veřejných jednání Jihomoravského kraje. Hostí cestovatelské a popularizační přednášky, pořady a divadla pro děti či například roadshow DVTV nebo Respektu.

Kino jako zázemí pro studenty

Raritní skutečností je, že určité dny v týdnu sál kina slouží pro populární celouniverzitní kurzy. Studenti tak za velkým plátnem do přítmí kinosálu přicházejí na pravidelné přednášky, jako jsou Uměnovědný biograf, Literatura a film, Současné umění a další.

Aktivní studenti se rovněž mohou přihlásit do kurzu Provoz kina, a pokud uspějí se svým projektem, mohou v ostré praxi vyzkoušet, co vše obnáší provoz kina po stránce dramaturgické, propagační, technické i ekonomické. Dostanou totiž do gesce cyklus deseti projekcí zařazených do veřejného programu kina.

Na začátku každého semestru kinem projdou stovky studentů z mnoha zemí světa, protože Centrum zahraniční spolupráce v sále pořádá orientační týden pro nové zahraniční studenty na Masarykově univerzitě.

Historie a současnost 

Kino Scala slouží Brňanům jako významné premiérové kino již od roku 1929. Přestálo oba totalitní režimy (i když se po dlouhá léta muselo jmenovat Kino Moskva). Až v roce 2011 mu hrozil zánik – staré velkokapacitní jednosálové kino už neobstávalo v konkurenci moderních multiplexů. Zásluhou intervence akademiků z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a jednání vedení univerzity se zástupci města Brna vyústila původní hrozba v unikátní
výsledek: provozovatelem kina se stala Masarykova univerzita ve spolupráci se společností Aeropolis.

Prostor v roce 2013 ožil jako Univerzitní kino Scala a znovu se stal premiérovým kinem, vrátil se také jako dějiště přednášek, konferencí a dalších kulturních událostí univerzity. A došlo k zásadnímu obratu – v posledních letech se Scala oficiálně drží na pozici nejnavštěvovanějšího jednosálového kina v České republice.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info