Hudební soubory na Masarykově univerzitě

Na univerzitě působí celá řada zájmových i profesionálních hudebních souborů, které často mají status studentského spolku. Jsou rozmanité nejen svým složením, ale i množstvím žánrů a stylů, jimž se věnují. 

Symfonický orchestr Masarykovy univerzity

Symfonický orchestr Masarykovy univerzity

Symfonický orchestr Masarykovy univerzity založil Martin Mazánek v roce 2005 na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU. Mezi hráči orchestru jsou především studenti různých fakult Masarykovy univerzity, ale také studenti dalších brněnských univerzit. Předností symfonického orchestru je také to, že kromě tradičního repertoáru zařazuje na program díla, která mají světovou nebo českou premiéru. Repertoár zahrnuje díla od období klasicismu až po současnost.


Collegium musicum

Collegium musicum

Collegium musicum je studentský komorní orchestr. Zabývá se interpretací vážné hudby skladatelů baroka, klasicismu, romantismu i soudobých autorů. V současnosti má orchestr kolem 30 členů. Je nejstarším pravidelně zkoušejícím a koncertujícím vysokoškolským orchestrem, který vedou vyučující – aktivní profesionální hudebníci –, nejen na Masarykově univerzitě, ale i na Moravě. Soubor prezentuje univerzitu také v zahraničí, je vítězem soutěže v italském Lancianu. Umělečtí vedoucí: Miloš Šmerda a Eduard Tomaštík.


Pěvecký sbor Masarykovy univerzity

Pěvecký sbor Masarykovy univerzity

Pěvecký sbor Masarykovy univerzity tvoří téměř šedesát studentů. V repertoáru má skladby klasiků od renesance až po současnost, včetně písní lidových a populárních. V poslední době se prezentuje jako těleso kantátového či oratorního typu, neboť spolupracuje s jinými orchestry a institucemi, především s Filharmonií Brno, Národním divadlem Brno, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Komorní filharmonií Pardubice a dalšími. Sbormistr: Jan Ocetek.


Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá

Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá

Pěvecký sbor založili v roce 2009 Jaroslav Černocký a Jan Špaček s cílem oživit tradici interpretace skladeb pro mužský sbor. Těleso funguje při Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU a jeho členy jsou vesměs studenti či absolventi brněnských vysokých škol. V současnosti má sbor okolo třiceti stálých členů. Repertoár se specializuje na pravoslavnou duchovní tvorbu, mj. na nápěvy z Podkarpatské Rusi, a na českou sborovou tvorbu 19. a 20. století, především Leoše Janáčka. 
Indigo Quartet

Indigo Quartet

Indigo Quartet působí na brněnské hudební scéně od roku 2000. V trvalém složení Jan Bělohlávek (housle), Martin Flašar (housle), Martina Himerová (viola) a Pavel Borský (violoncello) hraje od roku 2005. Během své existence si soubor vytvořil specifický, neklasicky znějící zvuk a svébytný styl prezentace s nezaměnitelnou energií. Kvarteto se soustředí především na interpretaci soudobé hudby žijících autorů (Miloše Štědroně, Martina Flašara, Zdeňka Krále, Barryho Yuk Bun Wana, Jany Bařinkové, Ondřeje Kyase a jiných) a tvorby výrazných osobností české hudby 20. století (Jana Nováka, Bohuslava Řehoře a dalších). Soubor se nezaměřuje na specifický hudební žánr.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info