Mendelův refektář

Mendelův refektář je součástí prostor Mendelova muzea a dnes slouží především jako místo pro konání přednášek a kulturních akcí.

Historické prostory pro významné přednášky, koncerty a další kulturní akce

Sál je součástí jednoho z prohlídkových okruhů Mendelova muzea a konají se zde mezinárodně uznávané přednášky Mendel Lectures s účastí světoznámých vědců nebo přednášky z cyklu Seminar Series na nejrůznější témata. Sál obdivují návštěvníci i účinkující programu tradičního Mendelova festivalu nebo úspěšných Mendelových dnů.

Krásný secesní sál je také lákadlem pro milovníky hudby, jelikož hostí, společně s Mendelovým muzeem, řadu koncertů a hudebních vystoupení. V neposlední řadě zde ve spolupráci s Nakladatelstvím Munipress uvádí do života zajímavé tituly z univerzitní produkce.

Historie Mendelova refektáře

Historie prostoru augustiniánské jídelny, dnes známé jako Mendelův refektář, sahá do konce 18. století. Celé křídlo kláštera bylo postaveno po příchodu augustiniánů na Staré Brno v roce 1783, neboť si s sebou ze svého původního konventu na Moravském náměstí přinesli zánovní knihovnu, která byla zhotovena na míru svému původnímu umístění a v „novém“ klášteře vhodný prostor chyběl. Knihovna se nachází v prvním patře, přímo nad Mendelovým refektářem.

Původní barokní místnost byla v roce 1910 přestavěna v duchu vídeňské secese, což se nejvíce projevuje na florální výzdobě stropu. Hortenzie, rostlina, která strop zdobí, je oblíbenou květinou augustiniánů. Vegetabilní vzor se odráží i na podlaze, která je největší mozaikovou podlahou v Brně.

Výzdoba refektáře

Z výzdoby stojí za zmínku ústřední plastika, jež zobrazuje baziliku Nanebevzetí Panny Marie, poutníky, svatého Augustina a jeho matku, svatou Moniku. Latinský nápis v doslovném překladu zní: „Přivedl jsi nás k sobě a naše srdce spočívá v tobě.“ Na zdech jsou vyobrazeny opatské insignie, začátek řehole svatého Augustina nebo anděl držící v rukou znaky Čech a Moravy. Po stranách vstupních dveří jsou umístěny dvě busty moravských markrabat – Jana Jindřicha Lucemburského a jeho syna Jošta.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info